Blog o dobrej literaturze, poezji, o miłości do słowa pisanego
ministat liczniki.org
Blogi o literaturze genis.pl Blogi o literaturze genis.pl Recenzje Agi
czwartek, 27 października 2016

 

 

 

 

Beata Barbara Jadach jest autorką kilku pozycji dla dzieci oraz nauczycieli grup przedszkolnych. Niektóre z Jej książeczek mieliście już okazję poznać u mnie na blogu. Z wykształcenia jest pedagogiem i doskonale zna problemy związane z edukacją dzieci. Nic dziwnego, że pisząc wskazówki dla inscenizacji, bajki i wierszyki, w końcu postanowiła je opublikować. I zawsze, kiedy je czytam twierdzę, że takich pozycji jest ciągle mało, bo to nie tylko doskonała pomoc dydaktyczna, ale przede wszystkim wychowawcza. Z zaczarowanych bajek pani Beaty każde dziecko wynosi mądrość i dobroć.

 

Recenzję pierwszej części mogliście poznać u mnie tu:

 


http://nietypowerecenzje.blox.pl/2016/07/8222Teatrzyki-i-bajeczki-na-radosci-i.html

 

Autorka przemyca w swoich czarownych opowieściach bardzo cenne uwagi i uniwersalne przesłania, ale też omawia w niezwykle sugestywny i pouczający sposób różne sytuacje oraz zachowania, które mogą wyjaśnić dzieciom rozmaite aspekty życia.

 

 

 Źródło: Internet

 

W części drugiej „Teatrzyków...” znajdziecie przeróżne opowieści z morałem, które nauczą dzieci przede wszystkim nazywać swoje emocje i uczucia, jak chociażby w opowieści o rodzeństwie - Malwince i Jasiu, którzy zaopiekowali się smoczym jajem, a potem wyruszyli do tęczowej wróżki po eliksir, który zmienił smoki w znane nam jaszczurki i kameleony. Dzięki bajce dzieci uczą się empatii do zwierząt, chęci niesienia pomocy słabszym, innym.

 

O królewnie Dalii zamienionej w rusałkę i dzielnym Rycerzu, który zakochał się w Dalii i swoją czystą, dziewiczą miłością odczarował Dalię. Kiedy królewna była zamieniona w rusałkę, Rycerz czuł się bardzo samotny i smutny. Dzięki bajce dzieci uczą się konsekwencji złego zachowania.

 

O królu Sylwestrze i jego przepastnym pałacu, w którym lubił urządzać tylko bale, a ludzie ubożeli z dnia na dzień. Pomogła im, o dziwo uważana przez wszystkich za złą, czarownica Ognicha, która rzuciła na Sylwestra czar - sprawiła, że balując z poddanymi bez przerwy doszłoby do zawalenia się pałacu. Dzięki temu dzieci dowiadują się czym jest próżność i egoizm.

 

O maleńkim Wróbelku, który wziął udział w konkursie na najpiękniejszą piosenkę. Ukradł piosenkę i jej treść panu Słowikowi, wykonując ją jako swoją. Tu dzieci uczą się, czym jest kradzież i jakie mogą być jej konsekwencje.

 

O Kaziku, który chciał mamie dać ładny prezent na urodziny i zerwał z ogrodu sąsiadki – pani Bogny - piękne tulipany. Myślał, że nikt go nie widzi, ale pani Bogna jest czujna i chciała wymierzyć mu solidną karę. Jak się zakończyła ta bajeczka? Co wyniosą z niej dzieci?

 

Te i wiele innych wspaniałych, pouczających opowieści znajdziecie w tej niecodziennej pozycji, w której oprócz mądrych bajek są równie mądre i kształcące morały. To ważne, by dzieci już od wczesnych lat umiały odróżnić dobre emocje i zachowanie od złego, by uważnie przyglądały się otoczeniu i wyciągały wnioski, ale też by wiedziały, że są dorośli, do których można zawsze przyjść i powiedzieć, jak się czuje, co przeżywa, o czym myśli, by były świadome wszelkich dobrych i złych konsekwencji kłamstwa, próżniactwa, egoizmu. Dzieci powinny uczyć się nazywać swoje emocje po imieniu, ale równie ważne, jeśli nie najważniejsze są uczucia, nie tylko swoje, ale innych w myśl słów kard. Wyszyńskiego, które autorka zamieściła w swoim „Wstępie”: „Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi.”

Mądre i ważne. Dzięki tym bajkom dzieci zrozumieją też czym jest strata kogoś bliskiego, ważnego w życiu, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa i że dorośli są od tego, by im pomóc, a one mają prawo do wyrażenia całej gamy kłębiących się emocji, których nie wolno w sobie tłumić.

 

 Źródło: Internet

 

Książeczka podzielona jest na dwa rozdziały, jeden dotyczy uczuć, drugi – emocji. W każdym z nich, dzięki zawartej w nim bajce, płynącemu z niej morałowi, praktycznym poradom oraz wskazówkom, dzieci uczą się nazywać swoje emocje, uczucia i wyciągać wnioski, a także wynajdywać powody takiego czy innego zachowania. Pod każdą z nich autorka przygotowała gotowe inscenizacje do teatrzyków, pytania dotyczące bajki oraz kartę do pracy z dzieckiem.

 

„Teatrzyki i bajeczki na radości i smuteczki, część II: Uczucia i emocje” to doskonała pomoc dydaktyczna dla nauczycieli, ale też innych opiekunów, a przede wszystkim rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, to też pozycja, która obok dydaktycznego celu ma też działanie terapeutyczne.

 

Gorąco polecam!

 

 

 Na okładce znajdziecie też moją rekomendację :)

 

 

 

Za możliwość patronatu i zapoznanie się z treścią książeczki przed premierą, dziękuję autorce Beacie Barbarze Jadach oraz Wydawnictwu:

 


 

 

 

 

 

 

  

środa, 26 października 2016

 

 

 Wydawnictwo Inne

Ilość stron: 37

Rok wydania:2015

Książkę znajdziecie:

http://wydawnictwoinne.pl/kubus-z-petelka/

 

Zawsze kiedy dostaję jakąkolwiek książeczkę do recenzji, wzruszam się, bo za moich czasów dziecięcych takiego wspaniałego wyboru, to nie było, a i tak tylko nieliczni mogli sobie na nie pozwolić. Dzisiaj, gdy spływają do mnie przepięknie zilustrowane naręcza książeczek, po prostu podziwiam, za całokształt.

 

„Kubuś z pętelką” Agnieszki Chomiuk, to zbiór trzech bajeczek z morałem, które zwracają naszą uwagę na dość istotne aspekty życia, przyjaźni, ale też na marzenia naszych dzieci, ich problemy, zmagania się z kompleksami, empatię, charakter. Bo przecież każdy z nas jest inny, ma inne marzenia, pragnienia, troski w sercu i na duszy, a dzieci szczególnie podatne na nauki i pouczenia dorosłych umieją z tych nauk wynieść dobre wychowanie.

 

„Zdarzyło się kiedyś, że mały pluszowy Miś zapragnął mieć serce” - tak zaczyna się pierwsza bajka „Serduszko Małego Misia”, które otwiera książeczkę i już pierwszym wersem potrafi ująć za serce. Każdy kiedyś miał swojego i tylko swojego misia, pluszową zabawkę, która była kiedyś jego najlepszym przyjacielem, dzielnie i odważnie wysłuchując naszych trosk i radości szeptanych mu do uszka. Okazuje się, że i pluszak może zapragnąć mieć serduszko, takie prawdziwe, które bije rytmicznie. Miś wybrał się zatem do wróżki Mirabell. Miał jednak do przebycia dosyć długą drogę, w czasie której napotykając kilku innych bohaterów, pomaga im, po prostu, pokazując, jakim jest dzielnym i dobrym przyjacielem. Gdy wreszcie znalazł dobrą wróżkę Mirabell, ta wyraźnie daje Misiowi do zrozumienia, że: „Serca nie rozpoznaje się po jego biciu, ale po pełnych miłości czynach.” Morał z bajki zatem wyraźny i mądry. A tuż po pięknym zakończeniu, jako podsumowanie, autorka przygotowała dla dzieci kilka ważnych i istotnych pytań nawiązujących do bajki, ale pozwalając dziecku odpowiedzieć samemu, w kontekście Jego zachowań i reakcji.

Nadmienić trzeba, iż bajka ta otrzymała w 2012 roku I nagrodę w organizowanym przez „Charaktery” konkursie „Czytanie, bajanie...”.


 

 

Druga bajka o wiewiórce Kitce, niezwykle utalentowanej i mądrej mieszkance lasu, która jako pierwsza dowiadywała się o krzywdzie, jaka przytrafiała się innym. Zawsze skora do pomocy, chętna do zabawy i towarzystwa z innymi. Była też niezwykle zaradna, wykorzystując wszystkie dary lasu potrafiła bezproblemowo przygotować sobie mnóstwo zapasów na zimę i kiedy ta faktycznie przyszła zimna, sroga, niektórzy z jej przyjaciół, ale i tych, którzy się z niej szydzili nie potrafili o siebie i swoją rodzinę zadbać należycie. Głód i chłód zapanował w lesie, dlatego Kitka szybko zorganizowała akcję wspierającą, dzieląc się swoim jedzeniem z potrzebującymi, ale też włączyła inne, zaradne zwierzęta do pomocy.

I znowu jako podsumowanie są pytania dla dzieci.

 

Skrzatek Czuprynek, to bohater trzeciej bajki, który dzielnie w czasie burzy pomógł zaplątanej w pajęczej sieci pszczółce. A kiedy wracał wreszcie do domu, po drodze pomógł jeszcze zajączkowi w odkopaniu norki, a głodnej wiewiórce Basi podarował kilka swoich orzeszków, bo wejście do jej spiżarki uniemożliwiła burza.

 

 

W każdej bajce znajdziemy wrażliwość, empatię dla słabszych, pokrzywdzonych przez los oraz mądry morał, że warto pomagać, to nic nie kosztuje. Przyjemność i satysfakcja jest przecież bezcenna. Warto pomagać, mieć chęci, bo to świadczy też o dobrym sercu, dobrym wychowaniu, przywraca się wiara w ludzi - że istnieją jeszcze dobrzy, bezinteresowni, dając tym samym przykład innym.

 

Bajeczki są mądre, napisane z sensem, przemyślane. Tu nie ma przypadkowości. Lekkość pióra autorki sprawia, że czyta się je z przyjemnością, zaciekawieniem. Po każdej z nich, kilka ważnych pytań do czytelników i słuchaczy. Dla każdej grupy wiekowej!

Nie sposób nie wspomnieć o ilustracjach w formie kolaży wykonanych przez wychowanków Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie podczas warsztatów zorganizowanych we współpracy z Wejherowskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób z Autyzmem przy wsparciu animatorów z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota. Nad projektem czuwała ilustratorka książki – Emilia Garska. Jak dla mnie cudne i tak bardzo niesztampowe, nietypowe, bardzo ciekawe i z pomysłem, wykorzystując dostępne pod ręką skrawki tkanin, dzianin, a nawet tektury, gałązek drzewek, roślin. Piękne!

 

 

Polecam! Naprawdę warto!

 

 

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu: 

 

 

 

Wydawnictwo Insignis

Ilość stron: 111

Rok wydania: 2016

Książkę znajdziecie:

http://www.insignis.pl/ksiazki/kolory-wystarcza-rysuj/


Nie ma chyba osoby, która nie rysowała kiedyś żadnych bazgrołów w rogach zeszytów, w brudnopisach, notesach, brulionach, czy po prostu na kartkach. W szkole, pracy, na wykładach? Ot, taka przypadłość na nudnych i nieciekawych lekcjach, czy w przerwie pracy. Czego dotyczyły te bazgroły? Różności. Często było to zwykłe (albo i nie!) wyznanie miłości, imię ukochanej osoby, żartobliwe frazesy, lapidarne wierszyki, życiowe motta, rzadziej arcydzieła, czy po prostu zaczątek ciekawej historii.

 

Pozycja „Trzy kolory wystarczą. Rysuj!” to książka, która nauczy Was wszystkiego po trosze. Wystarczą Wam raptem trzy podstawowe kolory długopisów: niebieski, czerwony, czarny, by nauczyć się czegoś zupełnie nietypowego. Od dorysowywania portretom wąsów, brody, po delikatne próby z użyciem kreski, emocjonalne i wymyślone postaci, figlarne, delikatne kreski, po bardziej zróżnicowane, klimatyczne buźki, faktury, kształty i profile. Są tu też: styl Art Deco, Paryż z użyciem pasków, bogato zdobione ramki, tzw. bordiury, zabawne wzory, tuszem po druku, czy artystyczny alfabet.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowym atutem książki, jednocześnie spinającym ją w całość jest rozdział ze wskazówkami dla rysujących długopisami oraz przydatne i bardzo praktyczne szablony, które można sobie bez szkody wyciąć, czy odrysować na cienkiej bibułce.

 

Wystarczą naprawdę trzy kolory długopisów i kartka, a możemy wyczarować sobie to, co chcemy. A przy okazji, nauczyć się trochę kreatywności i cierpliwości. To książka, która pozwoli Wam na chwilę oddechu, relaksu, niezależnie od wieku, na długie jesienno – zimowe wieczory. Bardzo czytelna, napisana nieskomplikowanie, z bogatą szatą graficzną i wysokiej jakości papierem, zupełnie niestandardowym.

 

 Źródło: Internet

 

Polecam, wszystkim!

 

 

 

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu:

 


 

 

20:44, toksiazki12 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 października 2016

 

 

 

Premiera: 23.11.2016

 

 

Rewelacyjna komedia kryminalna, od której nie można się oderwać. Będziecie płakać… ze śmiechu!

To miał być kolejny spokojny weekend w życiu Kaliny. Podrzucone na progu dziecko uruchamia lawinę zdarzeń, które wiodą wprost do dworku w Kamionkach. Kiedy na miejscu dochodzi do tajemniczego morderstwa, Kalina staje się jedną z głównych podejrzanych. Dziewczyna nie zamierza pozostawić śledztwa w rękach policji, wszak chodzi o jej dobre imię! Na miejscu zjawia się również niezawodny Marek, ale splot okoliczności sprawia, że on i Kalina stają po różnych stronach. A do tego pod nogami ciągle kręci się pewien mocno ubłocony osobnik na czterech łapach.

Tylko Kalina w jeden weekend może zostać posiadaczką dziecka, psa i być… oskarżona o morderstwo!

 

 

 

 

 Premiera: 23.11.2016

Marty świat legł w gruzach. Gdy uświadomiła sobie, że związek, w którym tkwi od lat, nie ma szansy na przyszłość, omal nie zginęła. Jej samochód uderzył w drzewo. Ale choć otarła się o śmierć, tak naprawdę zyskała nowe życie…

Między dziewczyną a strażakiem, który wyciągnął ją z wraku auta, zaczyna rodzić się uczucie. Niestety miłość czasami nie wystarcza…

Co robić, gdy los rzuca kłody pod nogi, a z pozoru najlepsze rozwiązania nie są spełnieniem marzeń? Czy Marta znajdzie w sobie siły, by zaufać w pełni?

Pod skrzydłami miłości to niezwykła opowieść o poszukiwaniu szczęścia i własnej drogi oraz o tym, że niespodziewanie na ratunek może nam zostać zesłany prawdziwy anioł…

 

 

 

 

 

 

 

 

James Schuyler

ALFRED I GINEWRA
(Alfred and Guinevere)

 

 


Z posłowiem Johna Ashbery’ego

Przełożył Marcin Szuster

Premiera: 27 października 2016

Tytuł dostępny również w formie e-booka w formatach EPUB oraz MOBI

 

 

 

Już w najbliższy czwartek premiera powieści znakomitego poety amerykańskiego, Jamesa Schuylera, która przenosi czytelnika do świata dziecięcej wyobraźni. Pełna humoru historia Alfreda i Ginewry pokazuje, jak dzieci naśladują i deformują, a przez to odświeżają język dorosłych. 

 

James Schuyler (1923–1991) zaliczany jest – obok Johna Ashbery’ego, Franka O’Hary i Kennetha Kocha – do najważniejszych poetów szkoły nowojorskiej. Schuyler był zafascynowany dziecięcą wrażliwością, a zwłaszcza sposobem, w jaki dzieci naśladują i zniekształcają język dorosłych. Językowa mimikra to główny temat ironicznej, pełnej humoru powieści Alfred i Ginewra (1958), która była książkowym debiutem Schuylera.
Darmowy fragment książki dostępny jest na stronie www.piw.pl

 

 

 Wydawnictwo PWN

Ilość stron: 160

Rok wydania: 2016

Książkę znajdziecie:

http://ksiegarnia.pwn.pl/Dogoterapia,596279301,p.html#emp-product-reviews

 

 

Już w czasach starożytnych, gdy homo sapiens prowadził koczowniczy tryb życia wiernie towarzyszył u jego boku pies, który nie tylko spełniał się jako wierny obrońca, pomoc przy polowaniu, ale przede wszystkim pilnował stad zwierząt hodowlanych przed atakami dzikich zwierząt. Nie od dzisiaj też wiadomo, iż pies jest potomkiem udomowionego ok. 500 tysięcy lat temu wilka i dzisiaj pies przede wszystkim, to najlepszy i najwierniejszy przyjaciel człowieka, często traktowany jak członek rodziny, dając tym samym dowody, by twierdzić, że więzi między człowiekiem a psem w trakcie naszej ewolucji zacieśniły się. Co tu wiele mówić, psy są po to, by je kochać :)

Dogoterapia swój początek miała już w IX wieku n.e.

„Wówczas to w klasztorach, znajdujących się w granicach dzisiejszej Belgii, praktykowano „terapię” dzieci „upośledzonych” z udziałem psów. Rzecz jasna terapia ta odzwierciedlała stan ówczesnej wiedzy medycznej. Niemniej zawierała niewątpliwy pierwiastek nowatorstwa.”- str. 31

Autorzy niniejszej publikacji zabiorą Was w podróż do przeszłości, skrupulatnie przedstawiając rys historyczny kontaktów między człowiekiem a psem, jak postrzegano psa w systemach religijnych, filozoficznych i kulturowych oraz do początków dogoterapii. Jednak najistotniejszym i wyjaśniającym istotę i cel dogoterapii jest rozdział piąty o stosowaniu dogoterapii w leczeniu wybranych zaburzeń somatycznych i neuropsychiatrycznych.

Terapia z psem – tak można w skrócie określić i zdefiniować termin dogoterapii. Wskazana przy wielu schorzeniach, chorobach genetycznych, czy po prostu upośledzeniach, jak np.: dla dzieci z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa, osób upośledzonych umysłowo, chorych na schizofrenię, artretyzm, zanik mięśni, uszkodzenie wzroku lub słuchu, cierpiących na chorobę Alzheimera. Są także doskonałym terapeutą przy epilepsji, gdzie wyszkolone czworonogi wyczuwają nadchodzący atak i chorzy mogą w odpowiednim czasie zażyć leki oraz przy cukrzycy, gdzie wyczuwają zmieniający się poziom cukru.

 

 Źródło: Internet


Dogoterapia nie jest też lekarstwem na zawołanie, wymaga czasu, zaznajomienia się i zapoznania się nawzajem – czyli psa z pacjentem i na odwrót. Niektórym, zwłaszcza dotkniętym autyzmem, nie odpowiada dotyk, kolor, zapach czy wielkość psa. Nie należy ich do niczego zmuszać. Terapeuci muszą znać wiele sztuczek i sposobów, by pies zbliżył się do takiego pacjenta. Wszystko wymaga odpowiedniego czasu i reakcji, nastawienia, które może zmienić się w takim przypadku diametralnie i nagle, ale też zrozumienia i estymy. Nigdy bowiem do końca nie wie się, jaka nastąpi reakcja w obu przypadkach. Efekty zaczynają być widoczne po dwóch miesiącach. Zajęcia dogoterapii pomagają: stymulować zmysły: słuchu, wzroku, dotyku, ćwiczyć koncentrację, wyzwalać spontaniczną aktywność, doskonalić sprawność ruchową, okazywać uczucia, rozwijać samodzielność, porozumiewać się z otoczeniem, wzbogacać zasób słów.

 

Źródło: Internet

 

W Polsce pracą psów z ludźmi niepełnosprawnymi zainteresowała się w roku 1987 Maria Czerwińska, która podjęła pierwsze nieśmiałe próby zastosowania metod dogoterapeutycznych w pracy z dziećmi niewidomymi z ośrodka w podwarszawskich Laskach. Dzisiaj tę metodę stosuje niewielu ludzi, często pracując jako wolontariusze. Wciąż niestety zawód dogoterapeuty/kynoterapeuty jest w Polsce zawodem nowym i państwo nie wprowadziło jeszcze stosownych uregulowań prawnych:

„Żadna instytucja państwowa nie potwierdza certyfikatów przyznawanych przez liczne stowarzyszenia, związki czy fundacje. Fakt, że te organizacje wydają certyfikaty według wzoru opracowanego przez MEN nie oznacza wcale, że ten resort udziela im akredytacji! Nie ma również określonych prawem wymogów, które miałaby spełniać osoba chętna do wzięcia udziału w kursie uprawniającym do wykonywania zawodu dogoterapeuty/kynoterapeuty.” - str. 146

Książka ta, to naukowa monografia wszystkiego co związane z pojęciem dogoterapii, jej aspektami, działaniami, a nawet wynikami i swoją przeszłością, bo jak wszystko przecież kiedyś się zaczęła. Początki trudne, a nawet szokujące, jak się okazuje z opisywanych i przytaczanych przykładów, ale ważne i utwierdzające w przekonaniu, że jednak nawet nie te specjalne wyszkolone psy, które muszą mieć przecież odpowiednie ku temu predyspozycje i cechy charakteru, ale ludzie, którzy te psy szkolą winni mieć uregulowany status prawny i nie robić tego w imię dobrej idei, bo ta mówi sama za siebie i się obroni, ale jest to ich wysiłkiem, pracą, czasem i należy im się za to godziwe wynagrodzenie.

Nie ulega wątpliwościom, że dogoterapia jest potrzebna. To nieoceniona pomoc, już nie tylko w chorobie, ale często w życiu codziennym. A to jak wiadomo są już priorytety.

Jako monografia naukowa „Dogoterapia” to nie obszerne tomisko, ale napisana przystępnie, przejrzyście książka, która od podstaw przedstawia jej historię, podstawy terapii, ale przede wszystkim pozwala zrozumieć, jak ważny to aspekt w terapii chorych, niepełnosprawnych. Książkę czyta się szybko, bo oprócz typowo naukowych haseł autorzy zadbali o laików i wszystko tutaj precyzyjnie wyjaśnili. Polecam!

 


Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu:
21:18, toksiazki12 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 października 2016

 

"Blondynka w Japonii" Beata Pawlikowska

 


 http://hitsalonik.pl/produkt/blondynka-w-japonii

 

Japonia to jeden z najbardziej legendarnych krajów na świecie. Beata Pawlikowska wiedziała to jeszcze przed wyjazdem, jednak to, co zobaczyła tam na własne oczy, wprawiło ją w ogromne zdumienie. Spotkała gejsze i Upychaczy Pasażerów, karmiła jelenie i piła herbatę z morskich glonów, przeczytała kodeks samurajów i widziała małpy kąpiące się w gorącym jeziorze pośród Himalajów. Wszystko opisała w książce „Blondynka w Japonii”, która ukazała się 12 października nakładem Edipresse Książki.

Znana podróżniczka już na początku książki „Blondynka w Japonii” wyjaśnia, że tutaj wszystko działa zgodnie z planem precyzyjnie zaprojektowanym co do sekundy, a każdy postępuje wedle ściśle określonych reguł. Jeśli natomiast ktoś wyłamie się ze zbiorowego harmonogramu, staje się wyrzutkiem. Jednostka może mieć swoje indywidualne cele i pragnienia, ale najważniejsza jest jej przydatność dla ogółu. Dla Japończyków praca jest wielkim zaszczytem, a pracownicy są tak naprawdę własnością firmy, która swobodnie nimi rozporządza. Japończycy pracują po dwanaście godzin dziennie, ale mimo to odczuwają wdzięczność wobec pracodawcy. Chociaż są wycieńczeni i nie mają czasu dla rodziny, nie wypada się skarżyć – zabrania tego społeczne tabu. W Japonii nie ma problemów emocjonalnych, depresji, psychoterapeutów – są samobójstwa, które stanowią główną przyczynę śmierci młodych mężczyzn. W dodatku tylko w Japonii istnieje pojęcie karōshi, oznaczające śmierć z przepracowania. Beata Pawlikowska wyjaśnia, że skrępowanie konwenansami przysłużyło się do rozwoju technologicznego Japonii. Ludzie szukali dodatkowej przestrzeni, gdzie mogliby być bardziej sobą, do czego świetnie nadaje się świat wirtualny. Dlatego powstało tu pojęcie hikikomori, określające ludzi, którzy zamykają się w swoim pokoju i nie wychodzą z niego przez wiele lat, rezygnując z życia w świecie zewnętrznym. Są to w większości młodzi ludzie i jest ich już około miliona.

Beata Pawlikowska spotkała również wojowników sumo oraz nastoletnie dziewczęta, które swoim prowokacyjnym strojem okazują bunt przeciw tradycji. W Himalajach podziwiała kąpiące się w gorącym jeziorze śnieżne małpy, zobaczyła Bambusowy Las, a w cesarskim mieście Nara karmiła oswojone jelenie. Opowiada, że w Japonii nie wypada wydmuchać nosa przy stole, prawie nikt tutaj nie mówi po angielsku i mało kto wie, jak obsłużyć aparat fotograficzny – ale każdy ma smartfona. Wyjaśnia, dlaczego Japonia uznawana jest za kraj toalet idealnych (chociaż zdarzają się wyjątki) oraz czy tradycyjna kuchnia japońska jest naprawdę zdrowa. Udziela także wielu praktycznych rad, m.in. kiedy należy zarezerwować nocleg, jakie wyrażenia warto znać oraz jak kształtują się ceny.

Blondynka w Japonii” zilustrowana jest autorskimi zdjęciami Beaty Pawlikowskiej. Jednak na czytelników czekają także specjalnie przygotowane materiały multimedialne. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Tap2C z Google Play lub AppStore na swoje urządzenie mobilne i zeskanować oznaczoną fotografię, by zobaczyć dodatkowe filmy i galerie zdjęć. Tap2C to innowacyjna aplikacja umożliwiająca dostęp do wszystkich funkcji druku interaktywnego. Edipresse Książki wykorzystuje ją w wielu swoich projektach.

 

"Życie ma smak" Mariola Bojarska-Ferenc

 


 

http://hitsalonik.pl/produkt/zycie-ma-smak

Mariola Bojarska-Ferenc w kilku prostych krokach przybliża zasady prawidłowego odżywiania i podaje proste przepisy na zdrowe dania na każdą okazję. Książka „Życie ma smak” stanowi uzupełnienie autorskiej kolekcji dziennikarki. To też osobista relacja z odkrywania i zapamiętywania smaków życia. Tytuł ukazał się 12 października nakładem Edipresse Książki.

Doświadczona dziennikarka to energetyczna kobieta, która od lat motywuje rzesze kobiet do aktywności i pracy nad sobą. Wielokrotnie, za pośrednictwem mediów, programów autorskich w telewizji gościła w domach Polek i Polaków, by inspirować ich do zmian. Mariola Bojarska-Ferenc w swojej najnowszej książce „Życie ma smak” pokazuje własną osobistą drogę i doświadczenia, dzięki którym stała się smakoszem życia i koneserem zdrowego odżywiania. Autorka nie ma wątpliwości, że jedzenie ma ogromny wpływ zarówno na naszą sylwetkę, zdrowie jak i kondycję psychiczną. W zależności od tego co zjemy, możemy czuć się wyczerpani lub pełni energii. Codzienne nawyki żywieniowe często decydują o tym, czy dożyjemy w zdrowiu późnej starości i jaką będziemy mieli wtedy formę. Autorka zdradza także potrawy ze swojego rodzinnego domu, dania egzotyczne zaczerpnięte z kuchni świata, oraz te, które warto po prostu jeść dla zdrowia i urody.

Książka „Życie ma smak” jest przeznaczona dla czytelników w każdym wieku. Osoby, które regularnie ćwiczą, otrzymają informacje odnośnie właściwej dawki „paliwa” na kolejny dzień treningu. Ci, którzy za sportem nie przepadają, też mogą zadbać o zdrowe odżywianie. Miłośnicy gotowania otrzymają wiele przepisów i zachętę do ich modyfikacji pod własne upodobania.

Dodatkowo na czytelników czeka multimedialna niespodzianka. Wystarczy pobrać aplikację Tap2C z Google Play lub AppStore na swoje urządzenie mobilne i zeskanować oznaczone w książce miejsce, by cieszyć się dodatkowymi treściami przygotowanymi specjalnie przez Mariolę Bojarską-Ferenc. Tap2C to innowacyjna bezpłatna aplikacja, która umożliwia dostęp do wszystkich funkcji druku interaktywnego. Pozwala m.in. oglądać ekskluzywne ukryte treści (takie jak galerie fotografii i filmy wideo) oraz pobierać kupony rabatowe bezpośrednio z materiałów drukowanych. Edipresse Książki korzysta z aplikacji w swoich projektach.

 

"Randka z jeleniem" Elżbieta Sęczykowska

 


 

http://hitsalonik.pl/produkt/randka-z-jeleniem

 

„Randka z jeleniem” to książka o pierwszej w Polsce prywatnej farmie jeleni – pionierskiej inicjatywie umiejscowionej w popegeerowskiej rzeczywistości i na łonie barwnej natury Mazur. To także osobista historia o autentycznych dramatach i ludzkich postawach, opowiedziana przez Elżbietę Sęczykowską z pewną dawką humoru. Tytuł ukazał się 12 października nakładem Edipresse Książki.

Elżbieta Sęczykowska to kobieta wszechstronna – artysta fotografik, członek ZPAF, muzealnik, od lat zafascynowana podróżami i odmiennymi kulturami świata. Odwiedzała odleglejsze zakątki Ziemi, poznawała odmienne kultury i egzotyczne miejsca. Jej fotografie wystawiano w Polsce i na całym świecie. Tym razem przygotowała książkę „Randka z jeleniem”, pełną niebanalnych anegdot i historii z naszego rodzimego podwórka.

Jak wygląda farma jeleni? Jak to się stało, że ktoś wpadł na pomysł założenia takiej właśnie hodowli? Gdzie jest najlepsze miejsce na taką farmę? Co jest potrzebne, by otrzymać niezbędne pozwolenia? Jak poradzić sobie z kompletnym brakiem regulacji prawnych w tym zakresie? Elżbieta Sęczykowska opisuje losy bohaterów, którzy nie bez wahania podjęli to wyjątkowe i pionierskie wyzwanie.

W centrum wydarzeń stoi mężczyzna, który po wieloletnim pobycie w Anglii wraca do Polski, by zmagać się z popegeerowską rzeczywistością i lokalną, często nieprzyjazną ludnością o specyficznym podejściu do życia. Czy założyciele farmy jeleni pokonają stojące przed nimi przeszkody? Czy odnajdą sielską i anielską wieś pełną harmonii i spokoju, o której zwykliśmy marzyć zachęceni literaturą i wspomnieniami dziadków?

Autorka książki „Randka z jeleniem” zafascynowana przygodą, do której została zaproszona, prezentuje tło historyczne Polski regionalnej, w szczególności Warmii i Mazur, odnosząc się przy tym do lokalnych tradycji, które powoli odchodzą w zapomnienie.

Decyzja o przeniesieniu się na wieś nie tylko otworzyła nowy rozdział w życiu bohaterów, ale przede wszystkim zbliżyła ich do polskiej ludowej obrzędowości, do której tak chętnie odwołujemy się w naszych wyobrażeniach o sielskim życiu na wsi. W sentymentalnych i romantycznych egzaltacjach chcemy wierzyć, że te niezatarte jeszcze w pamięci naszych przodków albo przetrwałe na kartach literatury wspomnienia wiążące się z kulturą wsi wciąż istnieją. Kulturą, która przejawia się głęboką tradycją nieodmiennie wiążącą się z religią chrześcijańską, ale wyrosłą przecież na gruncie prawiecznych, pogańskich wierzeń. I to właśnie z głębokiego przywiązania do nich czerpie swą trwałość.

„Randka z jeleniem” składa się z wprowadzenia oraz czterech części poświęconych porom roku – wiośnie, lecie, jesieni i zimie – które z kolei zawierają od kilku do kilkunastu rozdziałów, odnoszących się do odrębnej historii lub zjawiska. Na przykład „Chateau de Jabol” to opowieść zainspirowana kolekcją butelek popularnego w regionie trunku, która znajduje się w barze kawiarni zamkowej w Reszlu. Zabawna i zarazem przekrojowa wyliczanka pokazuje obfitość i różnorodność tych popularnych w okolicy tanich win.

I tak, obok Ognistego Tura, którego ponoć smaku nic nie przebije, stały Kuszące Wisienki – nazwa wprawdzie mało śmieszna, ale za to na butelce była zdrapka z gołymi cyckami. Dalej stał znany wszystkim miłośnikom serialu „Ranczo” Mamrot, najczęściej sprzedawany w plastikowej butelce, a nieopodal Kiler z subtelnym dopiskiem drobnymi literami, że zabija smakiem! Butelka z bezczelną i szokującą w tym miejscu nazwą Na Zdrowie sąsiaduje z winem Bycza Moc – podobno całkiem niezłym w smaku. Na etykietce tygrys. Podobno już wycofane... Kolejne – Mózgojeb – jak sama nazwa wskazuje... i Uśmiech Maryny – ponoć popularne na Podhalu. Domator – jego nazwa wydaje się adekwatna, lepiej po nim nie chodzić w gości...

Elżbieta Sęczykowska – artysta fotografik, członek ZPAF, muzealnik (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Łazienki Królewskie). Założycielka Fundacji „Mecenat Sztuki” i „Cultura Memoriae”. Wydawca i pomysłodawczyni wielu wydawnictw o sztuce. Animator kultury w zakresie plastyki oraz muzyki jazzowej i klasycznej. Niezależny fotografik realizujący wystawy w kraju i za granicą. Prace w zbiorach prywatnych, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Hotelu Hilton w Warszawie. Z pasji podróżniczka, zafascynowana odmiennymi kulturami świata.

 

"Moje Muzy, moje życie bez retuszu i tajemnic" Sebasstian Skalski

 

 

http://hitsalonik.pl/produkt/moje-muzy-moje-zycie

Jolanta Kwaśniewska, Ewa Błaszczyk, Danuta Stenka, Beata Pawlikowska, Krystyna Janda, Kayah, Justyna Steczkowska, Beata Tyszkiewicz, Hanna Bakuła, Magda Gessler, DJ WIKA, Joanna Liszowska… To niektóre spośród wielu utalentowanych i wyjątkowych kobiet, które przez 25 lat sfotografował Sebasstian Skalski. Aktorka Gabriela Kownacka po sesji fotograficznej ze Skalskim powiedziała: „Ten fotograf jest jak lekarz, dociera do najgłębszych tajemnic”. Teraz artysta prezentuje niebanalne portrety, nieznane anegdoty oraz historie ze swojego życia i z życia Muz. Książka „Moje Muzy, moje życie bez retuszu i tajemnic” ukazała się 12 października nakładem Edipresse Książki.

50 groszy z każdego sprzedanego egzemplarza książki przekazujemy na cele statusowe fundacji „Akogo?”

 


Artysta, fotografik, malarz i showman Sebasstian Skalski od 25 lat fotografuje osobowości telewizji, sceny, filmu, teatru, sztuki i biznesu. Artysta nazywany jest „Almodóvarem fotografii”, gdyż słynie ze zdjęć kobiet – podobnie jak hiszpański reżyser Pedro Almodóvar, wydobywa z portretowanych kobiet piękno, erotyzm, i tragizm. To kobietom poświęcił najwięcej swoich wystaw, albumów, książek, piosenek i płyt. Teraz 25-lecie pracy artystycznej Sebastian Skalski świętuje poprzez książkę „Moje muzy, moje życie bez retuszu i tajemnic”. Prezentuje w niej 50 swoich ulubionych Muz, wyjątkowych i popularnych kobiet XXI wieku. Dzieli się niezwykłymi fotografiami (wiele z nich opublikowanych jest po raz pierwszy i ostatni) oraz prawdziwymi anegdotami i historiami. Autor nie tylko odkrywa nieznane dotąd oblicza swoich Muz, ale również własną nieznaną twarz – znawcy znaków zodiaku, wizjonera i ciepłego człowieka, który nawiązuje wyjątkowe relacje z fotografowanymi kobietami i dociera do ich najgłębszych tajemnic. To swego rodzaju fotoopowieść o życiu i twórczości Sebasstiana Skalskiego.

Z kim Izabela Trojanowska spotykała się w Nowym Jorku? Czego podczas sesji nie chciała zrobić Magda Gessler? Co podczas sesji zaśpiewała Krystyna Janda, a co zgoliła na sesji Joanna Senyszyn? Jaką tajemnicę wyjawiła artyście Beata Tyszkiewicz? Co łączy Laurę Łącz z Conrado Moreno? Co Skalski robił z Kayah na dachu wieżowca, a co z Anją Orthodox w piwnicy? Znaczną część książki autor poświęcił także Ewie Błaszczyk, którą poznał w 1999 roku. Od tego czasu był obecny sercem i aparatem fotograficznym przy sukcesach i tragediach aktorki. Blisko związany jest z fundacją Ewy Błaszczyk „Akogo?”, dlatego też sprzedaż książki wspiera jej statutową działalność.

 

"Wzgórze pełne słońca" Roma J. Fiszer 

 

http://hitsalonik.pl/produkt/wzgorze-pelne-slonca

Roma J. Fiszer powraca! „Wzgórze pełne słońca” to kontynuacja debiutanckiej i bestsellerowej książki „Kilka godzin do szczęścia”. Powieść stanowi ciąg dalszy losów trzech kobiet: Anny, Kasi i Elizy. Na wzgórzu pełnym słońca spełniają się marzenia bohaterek, lato przynosi im miłość, o jakiej zawsze marzyły, a tajemnice z przeszłości zmieniają teraźniejszość. Okazuje się, że na Kaszubach wszystko jest możliwe… Tytuł ukazał się 12 października nakładem Edipresse Książki.

Magiczne miejsce, spełnione marzenia, odmieniony los… Roma J. Fiszer, Autorka powieści „Wzgórze pełne słońca”, zabiera czytelników w ciąg dalszy podróży śladami trzech niezwykłych bohaterek: Anny, jej córki Kasi i wnuczki Elizy. Anna po kilku tygodniach pobytu w Parchowie i odnalezieniu swoich korzeni, decyduje się pozostać tu do końca lata. Notariusz Ryszard, który ma prowadzić jej sprawy spadkowe, zaczyna coraz bardziej fascynować ją jako mężczyzna. Kasia spotyka się z Krzysztofem, który był jej pierwszą miłością wiele lat temu na studiach. Jednak powoli zaczyna do niej docierać, że to poznany niedawno przypadkiem Maciej może być mężczyzną, na którego czekała wiele lat. Fascynowała ją bowiem jego dobroć, łagodność i dziecięca wręcz ufność. Natomiast Związek Elizy i Igora przeżywa wiele zawirowań – młodość wszak ma swoje prawa.

"– Dzisiaj będzie piękny zachód słońca – Anna usłyszała tuż za sobą głos Ryszarda i poczuła zapach dobrych perfum. Odwróciła się w jego stronę. Uniosła dłonie w górę, oparła się o tors mężczyzny i spojrzała mu w oczy.

– Przywiozłeś mnie do księstwa, a ja w tej wieży czuję się jak prawdziwa księżna – powiedziała cicho, gdy objął jej dłonie swoimi.

– Miałem obawy, czy zdecydujesz się na wyjazd ze mną – Ryszard uśmiechnął się z lekkim zakłopotaniem.

– To lato jest takie nieprzewidywalne, nie wiedziałam, jak zareagować na twoją propozycję, ale teraz jestem szczęśliwa… – Przymknęła oczy. Ryszard uniósł jej prawą dłoń i złożył na niej pocałunek.

– Masz ciągle takie same czarne, błyszczące oczy jak wtedy. – fragment powieści „Wzgórze pełne słońca”.

„Wzgórze pełne słońca” to ciepła i pełna zawirowań opowieść o życiu, miłości, rodzinie i sile kobiecej przyjaźni. Podobnie jak w pierwszej części, tłem historii opowiadanej przez Romę J. Fiszer są Kaszuby. Oczami bohaterek czytelnicy poznają miejscowe zabytki i bujną przyrodę, razem z nimi przemierzają tamtejsze trasy oraz napawają się niezwykłą atmosferą tego regionu.

"Proza Romy J. Fiszer nawiązuje do dobrych polskich tradycji literackich rozpostartych między rubieżami wyznaczonymi przez twórczość Reymonta, Sienkiewicza, Rodziewiczówny i Gojawiczyńskiej. Świat jej bohaterów jest zarówno sielski, jak i tragiczny oraz mocno osadzony w polskich realiach. Powieść czyta się jednym tchem, a perypetie ostro i ciekawie zarysowanych bohaterów na długo zapadają w pamięć. Mam ochotę przeczytać ją jeszcze raz. Książka trafi w oczekiwania i potrzeby nawet najwybredniejszych czytelników." – mówi Anna Jurksztowicz, piosenkarka.

 

 

"Obsesja" Nora Roberts

 

http://hitsalonik.pl/produkt/obsesja


Autorka światowych bestsellerów Nora Roberts prezentuje swoją najnowszą powieść „Obsesja”. Główną bohaterką kryminału jest Naomi, młoda i odważna kobieta, która po traumatycznych przejściach z dzieciństwa próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Czy uda jej się odzyskać spokój mimo dręczących koszmarów z przeszłości? Tytuł ukazał się 12 października nakładem Edipresse Książki.

Na kilka dni przed swoimi 12. urodzinami, Naomi Bowes odkryła straszliwą tajemnicę, jaką skrywał przed całą rodziną i miejscową policją jej ojciec. Ten dzień zmienił wszystko w dotychczasowym życiu dziewczynki. Thomas Bowes, sprawca straszliwej zbrodni, za sprawą córki trafił do więzienia, a ta w ciągu zaledwie kilku dni z dziecka musiała stać się opiekunką młodszego brata Masona i słabej matki, cierpiącej na depresję i pozostającej pod wpływem męża.

Na szczęście na pomoc przyszedł brat matki, wuj Seth, który otoczył całą rodzinę opieką. Zapewnił wyjazd z rodzinnego miasta do Waszyngtonu, a następnie do Nowego Jorku. Tam, z daleka od koszmarnego lasu i starego domu, Naomi – żyjąc już pod przybranym nazwiskiem Carson – znajduje w sobie odwagę i siłę, by przetrwać i zwalczyć traumę z tamtych dni, obronić się przed wścibskimi dziennikarzami nękającymi jej bliskich i wzmocnić się dzięki pomocy psychologa. Jednak obrazy z pamiętnej, burzliwej, letniej nocy nie nigdy nie opuściły jej w nocnych  koszmarach.

W wieku szesnastu lat Naomi Carson wiodła życie, o jakim Naomi Bowes nawet nie śmiała marzyć. Miała piękny pokój w uroczym domu z czerwonego piaskowca, w mieście pełnym koloru i ruchu. (…) Dużo się uczyła, miała świetne oceny, chciała iść na uniwersytet w Rhode Island i studiować fotografię. Podczas pierwszych świąt w Nowym Jorku dostała pod choinkę mały automatyczny aparat Fuji i w ten sposób rozpoczął się jej romans. Zainteresowanie fotografią kwitło, nabierała wprawy – i na szesnaste urodziny dostała profesjonalnego Nikona. (…) Ciężko pracowała, by pozbyć się akcentu, nade wszystko pragnęła być jak inne dziewczyny, chciała, żeby po tamtych dwunastu latach nic nie zostało. Czasami coś jej się wymsknęło, ale po rozpoczęciu nauki w szkole średniej takie sytuacje należały do rzadkości. Miała przyjaciół, od czasu do czasu chadzała na randki, chociaż w przeciwieństwie do rówieśniczek nie chciała mieć chłopaka na stałe. (…) W wieku szesnastu lat miała ponad metr siedemdziesiąt pięć wzrostu – na co w większości składały się nogi – była szczupła i dostatecznie ładna, by chłopcy pragnęli dotykać jej piersi. Zapuściła włosy do ramion, tak by można je było spiąć podczas robienia zdjęć. Gdy wygrała konkurs fotograficzny, Seth w nagrodę zabrał ją do fryzjera, który zrobił na jej blond włosach jasne i ciemne pasemka. Mason zaczął rosnąć jak szalony w wieku około dwunastu lat i był środkowym w pierwszym składzie szkolnej drużyny koszykarskiej. (…) Były dni, że ani razu nie pomyślała o Pine Meadows i o tym, co się tam wydarzyło.

- fragment książki

Już jako młoda kobieta, Naomi Carson poświęciła się swej pasji – mogła jeździć po całym świecie i fotografować. Z hobby uczyniła zawód, dzięki któremu zarabiała dość dużo, by wreszcie kupić dom i zapuścić korzenie. Piękna stara willa na skarpie wymagała kosztownego remontu, ale Naomi poznała w miasteczku nowych przyjaciół, którzy zgodzili się jej pomóc. Należał do nich m.in. przystojny, ale irytujący Xander Keaton, zdeterminowany, by zdobyć serce Naomi.

Bohaterka zaczynała już planować przyszłość, jednak dogoniła ją koszmarna przeszłość. Okazało się, że ktoś w miasteczku wie, jak dziewczyna naprawdę się nazywa i kim jest jej ojciec oraz zna jej przerażającą tajemnicę – i nie pozwala jej o tym zapomnieć. Naomi musi odkryć tożsamość swego prześladowcy, zanim będzie za późno. Czy uda jej się to na czas?

Nora Roberts w mistrzowski i dynamiczny sposób opisuje kolejne losy głównej bohaterki Naomi i jej rodziny. Plastyczny język pozwala czytelnikowi bez większego trudu przenieść się w opisywany świat. To książka nie tylko dla fanów twórczości słynnej autorki światowych bestsellerów, ale również wszystkich miłośników powieści sensacyjnych. Dzięki tłumaczeniu Emilii Skowrońskiej, z historią mogą zapoznać się także czytelnicy, których dotychczas ograniczała bariera językowa.

 

sobota, 22 października 2016

 

 

W czwartkowe, skąpane w deszczu popołudnie w progi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Janty - Połczyńskiego w Tucholi, zagościła poezja wysokich lotów, wyrazista, ukierunkowana. Tematem dyskusji i rozważań był „Wywiad, jako gatunek literacki”.

 

 

 

 


 

Gośćmi XVI Dialogów Poetyckich były dwie poetki z Gorzowa Wielkopolskiego: Beata Patrycja Klary oraz Krystyna Caban. Dyskusję poprowadzili: Kazimierz Żarski i Kazimierz Rink, a rozpoczęło ją przedstawienie sylwetek zaproszonych gości oraz rozważania na temat fenomenu literacko – kulturalnego Gorzowa Wielkopolskiego. Poetki odpowiadały na wszystkie zadane pytania. Przedmiotem konwersacji był w głównej roli cykl rozmów Beaty Patrycji Klary p.t. „Rozmowy z piórami”, wydane w trzech częściach, gdzie autorka przeprowadziła wywiady ze słynnymi i znanymi ludźmi pióra. Nadmienić trzeba, iż Klary obok twórczości poetyckiej jest redaktorem, pisze felietony, recenzuje literaturę, jest animatorem kultury. Pani Krystyna Caban debiutowała dosyć późno, ale debiut ten jest jak najbardziej udany.

 

 

 

 

 

 

 

 


Spotkanie rozpoczęła prelekcja o wywiadzie, jako gatunku literackim, jego początkach, upowszechnieniu przez znanych pisarzy.

Spotkanie w sympatycznej atmosferze zakończyły pytania od słuchaczy.

 

 

 Od lewej: Kazimierz Rink - współprowadzący, Beata Patrycja Klary,

Krystyna Caban, Kazimierz Żarski - współprowadzący oraz Grażyna Woźniak.

 


piątek, 21 października 2016

 

 

 Wydawnictwo Rebis

Ilość stron: 365

Rok wydania: 2016

Książkę znajdziecie:

https://www.rebis.com.pl/pl/book-strona-po-stronie-adam-j-kurtz,SCHB07564.html

 

 

Co powiecie na zupełnie nietypowy dziennik? Taki, w którym swoje różne zadania, plany i marzenia można pisać każdego dnia przez cały rok, jak w tytule – strona po stronie? Prawda, że intryguje?

 

Takie dzisiaj czasy nastały, że albo większość czasu spędza się w biegu, albo oddajemy się wirtualnemu światu, w którym anonimowość nie przeszkadza nam w ogóle, nie mówiąc o braku rozwijania kreatywności, skupieniu na czymkolwiek uwagi, czy normalnym - logicznym myśleniu. Pozycja, o której teraz krótko Wam opowiem ma Was zachęcić do zaopatrzenia się w ten niezupełnie zwykły dziennik, który będzie Wasz i tylko Wasz, a zapiski, jakie prowadzić w nim będziecie mają Wam dostarczyć tylko radości, oderwania się od rzeczywistości i przede wszystkim mają stanowić swoistego rodzaju intymny świat, cząstkę Was, a co z nim zrobicie po roku, to zależeć będzie od Was. Może za rok zajrzycie do niego, by sprawdzić, jak Wam szło w jego zapełnianiu swoimi myślami, planami, marzeniami, przeróżnymi rysunkami, inspirującymi przesłaniami, czy zwykłymi głupotkami.

 

 


 

 

 

Bo taką rolę spełnia owy dziennik. Przede wszystkim macie spojrzeć na życie z dystansu, lekkim przymrużeniem oka, z uśmiechem. Już od pierwszych stron wciąga, ale również stawia ważne pytanie – jakie cele postawiłeś sobie na przyszły rok? Ci, którzy lubią lubią robić takie plany, odnajdą się w tym zadaniu doskonale. Ale są tu też inne zabawy słowem, czy mentalnością, jak chociażby to – czy szczęście to konkretne miejsce? Czy można je odnaleźć?

 

 


 

Ciekawie i z pomysłem, no i nie ukrywajmy, z „duchem czasu”, bo mimo wszystko w książce – dzienniku znajdziecie hasztagi, odsyłacze do Facebooka i Tweetera. A sam autor jest nowojorskim grafikiem i pisze:

„Ta książka może być Twoim dziennikiem, albumem albo czymkolwiek zechcesz – to Ty jesteś jesteś autorem. Zapełniając ją strona po stronie, stworzysz ciekawą pamiątkę z całego roku podróży, jaka jest Twoje życie.”

 

Taki sobie niecodziennik na chwilkę zapomnienia. Szczerze powiem, że to bardzo dobry pomysł. Niech zatem będzie tak, jak w tym pięknym motto:

 

 

 

Zacznijcie zatem tworzyć coś unikatowego, Waszego – indywidualnego. Coś, co chociaż na chwilę wyrwie w Was pokłady kreatywności i pomysłowości.

Wydawnictwo książkę przypisuje literaturze dziecięcej i młodzieżowej, ale dorośli znajdą tam równie dużo odnośników dla siebie :) 

Jak dla mnie, fajna sprawa! :)

 


 

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu:


 

 

18:38, toksiazki12 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

 

 

 

2 listopada nakładem Wydawnictwa Replika ukaże się książka TRAINSPOTTING ZERO Irvine'a Welsha, autora kultowego Trainspotting. Trainspotting ZERO jest prequelem wydarzeń przedstawionych w znanej powieści Welsha, na podstawie której powstał głośny film z Evanem McGregorem. W przyszłym roku zaś do kin trafi sequel filmu.

 

 

 

Bohaterowie Trainspotting powracają! 

Życie Marka Rentona zdaje się biec zwyczajnym torem: uczelnia, śliczna dziewczyna, a nawet pewien status społeczny. Jednak po śmierci młodszego brata wszystko po kolei mu się rozpada, a on sam zaczyna szwendać się ze starymi kumplami. Sick Boy, Spud Murphy, Tommy Lawrence, Matty Connell oraz Franco Begbie szybko wciągają go w swoje szalone plany. 

Irvine Welsh ponownie zabiera nas do Edynburga lat 80., do epoki thatcherowskiej – wysokiego bezrobocia, kiepskich widoków na przyszłość, do czasów, kiedy kasa i dragi były trudne do zdobycia. Stworzona przez niego barwna ekipa miota się pomiędzy kolejnymi mrocznie komicznymi nieszczęściami. Mocna, ujmująca powieść Trainspotting Zero − za sprawą pieprznego języka i chropawego humoru − wyśmienicie odtwarza zawrotny zjazd na dno głównych bohaterów. 

 

 

 

 

Prequel kultowego bestsellera Trainspotting to powieść porywająca, która w ujmujący sposób ukazuje, jak stworzeni przez Welsha barwni szubrawcy zbłądzili po raz pierwszy.

 

 

 


12:05, toksiazki12 , Zapowiedzi
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 88