Blog o dobrej literaturze, poezji, o miłości do słowa pisanego
Blog > Komentarze do wpisu

„Lista Olafa” Beata Gołembiowska. Recenzja premierowa. Patronat medialny

 

 

 Wydawnictwo e-bookowo

Książkę znajdziecie:

https://www.e-bookowo.pl/proza/lista-olafa.html

Powieści patronuję medialnie :)

 

 

Czym jest wobec tego miłość?

Takie pytanie może zadać sobie każdy po lekturze książki Beaty Gołembiowskiej „Lista Olafa”, bo niby tytuł niepozorny, klimatyczna okładka, a autorka przygotowała nam powieść, która zmusza nas do głębszych refleksji. Przyznam szczerze, że mnie ta powieść zaintrygowała, bo porusza dość istotny temat. Powiedziałabym nawet, że dobrze wpasowuje się we współczesną rzeczywistość.

 

Tytułowy bohater Olaf jest czterdziestoletnim, przystojnym, szarmanckim mężczyzną, który potrafi zadbać o siebie nie tylko wizualnie, ale też i zawodowo. Pracuje w Warszawie jako asystent w jednym ze słynnych programów telewizyjnych „Daga Show”, w którym to prowadząca Dagmara wraz z ekipą remontową dokonuje przeróbek jednego, wybranego pomieszczenia w domach samotnych kobiet. Potrafi z każdym nawiązać rozmowę, dobrze, a nawet wyjątkowo czuć się w towarzystwie tych wszystkich poznanych kobiet.

 

Wydawałoby się, że ustabilizowany życiowo Olaf nie ma kłopotów, problemów, czy zmartwień, a jednak trapi go jedna istotna rzecz. Mimo żony, która z utęsknieniem czeka zawsze na niego w jednej z podlaskich wsi, Olaf jest mało odporny na wdzięki innych, obcych kobiet, łatwo ulega pokusom cielesnym, nie mając przy tym żadnych wyrzutów sumienia. Po każdej zdradzie dochodzi do niego jakiś głos i moment zastanowienia, ale to tylko chwila, bo przy każdej następnej okazji niczego sobie nie żałuje. Do programu „Daga Show” zgłosi się wróżka Emilia. Kobieta przekaże mu pewną tajemniczą wróżbę. Jaka jest jej treść i co ona tak naprawdę oznacza? Przecież zdążył już pogodzić się z losem, że razem z Aldoną nie będą mieli w ogóle dzieci: „Twoje życie zmieni maleńka istota.”

 

Źródło: Internet

 

Pierwszy tom podlaskiej sagi Beaty Gołembiowskiej otwiera ważną dyskusję na bardzo intymny temat. Olaf jest mądrym, wykształconym mężczyzną, z dobrą pracą i aspiracjami. Jednak czegoś ewidentnie mu brakuje. Co go pcha w ramiona obcych kobiet? I dlaczego przychodzi mu to tak łatwo? Czym tak naprawdę jest dla niego miłość? Czy to słowo ma jeszcze dla niego jakąkolwiek wartość? No i wreszcie, dokąd zaprowadzi go to podwójne życie? Jak długo będzie w stanie ukrywać przed Aldoną to, co tak naprawdę robi, czuje?

 

A treść książki bardzo wyraźnie pokazuje, jak działa jeden z mechanizmów, uruchamiający trybik machiny potrafiącej działać pod kamuflażem, dwulicowością. To jeden z obrazów naszych, współczesnych czasów, przepełnionych fałszem, zdradą, rozpadającymi się związkami. To, oczywiście nie jest mowa o wszystkich. Fabuła powieści osadzona w wielkim mieście oraz malowniczych, magicznych, klimatycznych kadrach Podlasia. Autorka znakomicie nakreśliła charaktery bohaterów. Każdy z nich jest wyrazisty i indywidualny. Akcja dzieje się dosyć szybko. Dialogi dodają całości wiarygodności. Język czytelny, dopracowany.

 

Źródło: Internet

 

Powieść o złudzeniach, spełnianiu marzeń, ale też podkreślająca znaczenie słów: małżeństwo, miłość, szacunek i szczerość. Sugestywna, refleksyjna i klimatyczna. Ma swój urok, który na mnie już zadziałał.

 

Czekam na kolejne części. Co stanie się z Olafem? By się tego dowiedzieć, trzeba przeczytać książkę.

 

 

Polecam!

 

 

 

 Moja rekomendacja pojawiła się też na okładce :)

 

 

 

Za możliwość zapoznania się z książką, patronat medialny dziękuję autorce, Beacie Gołembiowskiej :)

 

środa, 12 października 2016, toksiazki12

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Zaczytana do samego rana, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2016/10/12 23:25:22
Mmm... Narobiłaś mi swoją recenzją smaka na tę książkę! Szykuje się kolejna kilkutomowa przygoda literacka :-).
Gratuluję patronatu :-). Kosisz jeden za drugim, aż szczęka opada :-)
-
Gość: Recenzje Agi, *.partnet.com.pl
2016/10/13 20:50:43
To się cieszę Maju, że Cię zaciekawiłam. Mam nadzieję, że nie tylko Ciebie :) Dziękuję za gratulacje :) Czy koszę? Chyba nie ;) Życzę Ci, żebyśmy razem kiedyś popatronowały jakiemuś tytułowi :)
ministat liczniki.org
Blogi o literaturze genis.pl Blogi o literaturze genis.pl Recenzje Agi Blogi