Blog o dobrej literaturze, poezji, o miłości do słowa pisanego
Blog > Komentarze do wpisu

"Inna bajka" Kasia Bulicz - Kasprzak.

Przecież ciąża, to nie choroba, a stan rzeczywiście odmienny. Ale co, jeśli nagle staje się faktem dokonanym, kiedy ma się dwadzieścia kilka lat, plany na najbliższą przyszłość, które tego faktu nie uwzględniają? Może być problem, poczuciem winy?

 

 

Tytuł: "Inna bajka"

Wydawnictwo: Świat Książki.

Ilość stron: 271

Rok wydania: 2015.

 

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Kasi Bulicz - Kasprzak. I cieszę się, że tak bardzo udane i porywające. Tak, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że książka aż buczy i tańczy emocjami. Autorka gra na naszych strunach serca i sumienia.

 

Grupka przyjaciół – Kinga, Anka, Karolina, Tomek i Piotrek, dotychczas była zgranym zespołem. Dusze towarzystwa, wyśmienici przyjaciele. Jednak jeden wyjazd do Karpacza przekreśla to, co zdobywali między sobą latami – zaufanie. Bo właśnie zaufanie jest nieodłączną cechą przyjaźni, szczególnie tej, która towarzyszy nam od wczesnego dzieciństwa.

 

 

Główną bohaterką powieści jest Karolina. Młoda, dosyć spokojna dziewczyna, nigdy nikomu nie rzucająca się w oczy. Rodzice pokładają w niej wszelkie nadzieje, że zdobędzie tytuł doktora i zostanie sławna. Dziewczyna zajdzie w Karpaczu w ciążę. I to z kim? Z chłopakiem swojej najbliższej przyjaciółki, Anki. Zresztą, wyjazd całej paczki do górskiej miejscowości stanie się dla nich wszystkich grubą kreską oddzielającą czas na - przed wyjazdem i po wyjeździe. Nie tylko Karolina z Karpaczem będzie miała nie lada wspomnienia. Kinga z Tomkiem są parą. Wypadek samochodowy, w którym dziewczyna najbardziej ucierpi, zmieni jej podejście do życia. Tomek zawsze był nadpobudliwy i miał z tym kłopoty. Piotrek podkochuje się potajemnie i w skrytości w Kindze i nie będzie umiał jej tego powiedzieć.

 

Cała książka utrzymana jest w lekkim stylu. Szybko się ją czyta, a emocje wydzierają struny z naszego serca. Chciałoby się momentami potrząsnąć Karoliną, że się tak uparła, zatrzymała na pewnym etapie. Jesteśmy świadkami jej samotnych zmagań z ciążą. Jak ciężko i z trudem tę wiadomość przyjmują jej rodzice. Tylko babcia Karoliny będzie w tym fakcie upatrywała rękę opatrzności, która zawsze nad nią czuwała. A sama Karolina przeżywać będzie wewnętrzne rozdarcie. Cała paczka przyjaciół, od momentu powrotu z Karpacza odczuwać będzie, że coś się z nimi stało, jakieś nieokreślone zachowania, motywy. Jak to nazwać? To już nie ci sami przyjaciele, coś się zgubiło w ich przyjaźni, coś uciekło, coś zatraciło swój ład i porządek.

 


Karolina swoją ciążę ukryje przed nimi do ostatniego niemal momentu. A co z ojcem jej dziecka, Rafałem? Czy będzie umiał pogodzić się z tym faktem? Jak on w ogóle do tego podejdzie, czy nie poczuje się oszukany, zraniony?

 

Powieść Kasi jest takim oddechem od przyziemnej codzienności. Autorka znakomicie, z lekkością opisuje wszelkie stany kobiety w ciąży. Jak zmienia się jej ciało, jaki to ma wpływ na jej psychikę, czy wewnętrzne ego. Szczególnie, jeśli dotyczy to kobiety, która o ciążę się nie prosiła, jest dla niej kompletnym zaskoczeniem w fazie jej studiów i planów na przyszłość. To powieść oddająca głębię emocji i miotających człowiekiem sprzeczności. Karolina podjęła decyzję za ojca swojego dziecka, nie powiadamiając go, że w ogóle nim zostanie. Czy dobrze zrobiła? Przecież faceci mają prawo chociaż wiedzieć. Tylko, co innego, jeśli jest to kompletnie obcy mężczyzna, a zupełnie co innego, jeśli jest chłopakiem najlepszej przyjaciółki, z którą nigdy się nie rozstawała, a teraz unika jak ognia. Jak to wszystko się rozstrzygnęło, dowiecie się ze znakomicie opowiedzianej powieści Kasi Bulicz – Kasprzak.

 

Może autorka pokusi się o ciąg dalszy? Chciałabym się dowiedzieć, jak to między Karoliną i Rafałem będzie. Czy w ogóle coś będzie. No i jak mały Jasio.

Warto! Naprawdę warto!

 

 

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z internetu.

sobota, 22 sierpnia 2015, toksiazki12

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
ministat liczniki.org
Blogi o literaturze genis.pl Blogi o literaturze genis.pl Recenzje Agi Blogi